По-русски | |||||||||||
![]() осушувачі повітря, припливно-витяжні установки, кондиціонери для об'єктів телекомунікацій |
|
|
Способи осушення повітряНадлишкова волога є однією з головних причин пошкодження та руйнування будівель. Намоклі стіни під дією низьких температур замерзають, в результаті бетон та цегляна кладка розтріскуються, а це призводить до передчасного виходу будівель та споруд з ладу. Не настільки катастрофічні, проте значні наслідки надмірної вологості при зберіганні різноманітних матеріалів і виробів. Коливання вологості негативно впливають на властивості матеріалів. Лише кілька прикладів таких проявів:
Крім вирішення названих проблем за допомогою ефективних методів осушення можна:
Відомі три основні методи осушення повітря всередині будівель та споруд. Ассиміляція. Метод заснований на фізичній здатності теплого повітря утримувати Цей метод у ряді випадків (басейни, льохи, складські приміщення, гальванічні цехи тощо) є недостатньо ефективним через дві причини:
Адсорбція. Цей метод заснований на сорбційних (вологопоглинаючих) властивостях деяких речовин - сорбентів. Маючи пористу капілярну структуру, сорбенти витягають водяну пару з повітря. У міру насичення сорбенту вологою ефективність осушення знижується. Тому сорбент необхідно періодично регенерувати, тобто. випарювати з нього вологу шляхом продування потоком гарячого повітря. Незважаючи на підвищене енергоспоживання у зв'язку з наявністю безповоротних втрат явного та прихованого тепла, цей метод більш економічний. На відміну від асиміляції здійснюється нагрівання відносно невеликої кількості повітря в плечі, що регенерує (близько 25-30% від кількості повітря, що циркулює в основному контурі) до значно більш високих температур (порядку 1 50°C). До недоліків методу відноситься обмежений термін служби сорбенту, особливо у разі використання солей літію, схильних до вимивання при відхиленні від номінальних технологічних режимів роботи. Більш практичним є використання силікагелю на скловолоконному носії.
Метод реалізується з використанням приніпу теплового удара, що створюється під час роботи холодильного контуру, з розташованими безпосередньо один за одним випарником та конденсатором. Відомі три основні методи осушення повітря всередині будівель та споруд. Ассиміляція. Метод заснований на фізичній здатності теплого повітря утримувати Цей метод у ряді випадків (басейни, льохи, складські приміщення, гальванічні цехи тощо) є недостатньо ефективним через дві причини:
Адсорбція. Цей метод заснований на сорбційних (вологопоглинаючих) властивостях деяких речовин - сорбентів. Маючи пориста капілярну структуру, сорбенти витягають водяну пару з повітря. У міру насичення сорбенту вологою ефективність осушення знижується. Тому сорбент необхідно періодично регенерувати, тобто. випарювати з нього вологу шляхом продування потоком гарячого повітря. Незважаючи на підвищене енергоспоживання у зв'язку з наявністю безповоротних втрат явного та прихованого тепла, цей метод більш економічний. На відміну від асиміляції здійснюється нагрівання відносно невеликої кількості повітря в плечі, що регенерує (близько 25-30% від кількості повітря, що циркулює в основному контурі) до значно більш високих температур (порядку 1 50°C). До недоліків методу відноситься обмежений термін служби сорбенту, особливо у разі використання солей літію, схильних до вимивання при відхиленні від номінальних технологічних режимів роботи. Більш практичним є використання силікагелю на скловолоконному носії.
Метод реалізується з використанням приніпу теплового удара, що створюється під час роботи холодильного контуру, з розташованими безпосередньо один за одним випарником та конденсатором. Переваги конденсаційного та адсорбційного методів осушення повітря наочно представлені на графіку.
Переважні температурно-вологісні умови використання конденсаційних та адсорбційних осушувачів повітря представлені на графіку. ![]() Принцип дії осушувачів DanthermВ осушувачах виробництва фірми Dantherm закладено конденсаційний принцип осушення.
Підбір осушувачів для плавальних басейнівДля досягнення найбільш економічних та комфортних умов у басейні необхідно, щоб температура повітря була вищою за температуру води на 1-3°C. Як правило, для приміщення басейну встановлюються наступні параметри: температура повітря 28 - 30 ° C, температура води 25-28 ° C, відносна вологість повітря 60-65 %. Температура води в лікувальних басейнах (SPA) підтримується на рівні 32 - 37 °C. У басейнах загального призначення згідно з табл. 25 БНіП 2.08.02-89* нормативне значення температури водної поверхні становить 26°C. Температура повітря повинна бути на 1-2°C вище температури води. Відповідно до п. 3.38 згаданого БНіП рекомендується до використання при проведенні теплотехнічних розрахунків значення відносної вологості рівне 67%. Випаровування вологи з дзеркала водної поверхні в басейнах, а також з поверхні сирих і мокрих матеріалів і предметів, що використовуються в приміщенні, є основним фактором, що впливає на вологість навколишнього повітря. Інтенсивність випаровування залежить від площі водної поверхні, температури води, вологості повітря, швидкості повітряного потоку та активності тих, що купаються. Для розрахунку кількості вологи, що випаровується, існує досить багато розрахункових формул. Як показує практика, найповніше враховують зміни умов випаровування вологи в закритих басейнах емпіричні залежності, виведені на основі вимірювань, проведених у приміщеннях діючих басейнів Асоціацією німецьких інженерів (формула стандарту VDI 2089) та британськими фахівцями (формула Бязіна-Крумме). Формула стандарту VDI 2089 Інтенсивність випаровування розраховується так: W = е х S х (Рнас - Рст) г/ч; де: S - площа водної поверхні басейну, м²; Рнас - тиск водяної пари насиченого повітря при температурі води в басейні, мбар; Р ст - парціальний тиск водяної пари при заданих температурі та вологості повітря, мбар; е - емпіричний коефіцієнт, г/(м² х год х мбар): 0,5 - закрита поверхня басейну, 5 - нерухома поверхня басейну, 15 - невеликі приватні басейни з обмеженою кількістю тих, хто купається, 20 - громадські басейни з нормальною активністю тих, хто купається, 28 - басейни для відпочинку та розваг, 35 - басейни з водяними гірками та значним хвилеутворенням. Приклад. Приватний басейн Дзеркало басейну 20 х 5 м S= 100 м² Температура води 28 °C (100% відн.вл.) Рнас= 37,78 мбар Температура повітря 30 °C (60% відн.вл.) Рст= 25,45 мбар Інтенсивність випаровування W= 13 х 100 х (37,78-25,45)= 16029 г/год= 16 л/ч У таблиці 1 наведено значення інтенсивності випаровування з 1 м² поверхні басейну, отримані на підставі формули стандарту VDI 2089 за 8=1 3. Формула Бязіна-Крумме Для періоду, коли в басейні знаходяться купаючі: Wotk = (0,118 + 0,01995 х а х (Рнас - Рст)/1,333) S л/год, Табл. 1. Інтенсивність випаровування для приватних басейнів, г/м²
Табл. 2. Інтенсивність випаровування для великих громадських басейнів, г/м²
Для періоду, коли в басейні немає купаючих (поверхня води зашторена або заповнена плаваючими кулями/плотиками): W3aKp = (- 0,059 + 0,0105 (Рнас - Рст)/1,333) S л/год, де Рнас - тиск водяної пари насиченого повітря при температурі води в басейні, мбар; Р ст - тиск водяної пари насиченого повітря при заданих температурі та вологості повітря, мбар а - коефіцієнт зайнятості басейну людьми: 1,5 - для ігрових басейнів з активним хвилеутворенням, 0,5 - для великих громадських басейнів, 0,4 - для басейнів готелів, 0,3 – для невеликих приватних басейнів Приклад. Великий громадський басейн Дзеркало басейну 25 х 12 м S = 300 м² Температура води 26 °C (100% відн.вл.) Рнас = 37,78 мбар Температура повітря 28 °C (60% відн.вл.) Рст = 25,45 мбар Витрата свіжого повітря Уповiд = 3000 м³/ч Щільність повітря 1,2 кг/м³ Вологовміст витяжного повітря х1 = 14,3 г/кг Вологовміст зовнішнього повітря х2 = 11,6 г/кг Інтенсивність випаровування в режимі присутності тих, хто купається W відк = (0,118 + 0,01995 х 0,5 х (33,6 - 22,7)/1,333) 300 = 59,9 л/год Кількість вологи, що видаляється за допомогою вентиляції W вент = 3000 х 1,2 х (14,3-11,6)=9720 г/год=9,7 л/ч Отже, продуктивність осушувача повинна становити W осушування = 59,9-9,7 = 50,2 л/год У таблиці 2 наведено значення інтенсивності випаровування з 1м² поверхні басейну, отримані на підставі формули Бязина-Крумме при а=0,5. Спрощений підбір осушувачів Для правильного підбору осушувача необхідно враховувати цілий комплекс факторів, що впливають на інтенсивність випаровування вологи у приміщенні:
Для приблизної оцінки необхідного режиму осушення та попереднього підбору осушувачів Dantherm достатньо скористатися емпіричними формулами з урахуванням двох основних вимог:
Приблизний розрахунок необхідного режиму осушення (Таблиця 3) Позначення: Q - необхідний вологоз'єм, л/год V - обсяг приміщення, м³ Vін - об'єм осушуваної деревини, м³ рін - щільність деревини, що осушується, кг/м³ S - площа дзеркала басейну, м² Табл. 3. Приблизний розрахунок необхідного режиму осушення
|
© 2025 ТОВ "СКС" (Київ, Україна) |